Charter Uçuş Seferi Nedir ?

Charter  uçuş alanındaki kelime anlamıyla “kiralama“ ve “özel olarak tutmak“ demektir. Özel bir seyahat şirketinin hava yolu şirketinden bağımsız olarak uçağı kiralaması ve kendine özel sefer yapmasıdır. Bu seferlerin en belirgin özellikleri ;  çoğu zaman aynı tarih ve  aynı kalkış/varış lokasyonu  için standart/ düzenli seferlere göre çok daha ucuz uçak bileti sağlamalarıdır.

Türkiye’de Charter Uçuş Yapılır mı ?

Charter seferler genellikle Avrupa Ülkelerinde yaygın olmalarına rağmen, Türkiyenin tatil aylarında tatil bölgelerinden ( Antalya gibi ) charter seferler düzenlenmektedir. Yine İstanbul kalkışlı charter seferleri bulmanız mümkündür. Varış lokasyonları ise genellikle ;Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve bazı Avrupa ülkeleridir.

Charter uçuşlar hakkında en önemli bilmemiz gereken nokta ise bu uçuşların kalkış gün ve saatinin net olmamasıdır. Uçuşunuzdan birkaç gün önce mutlaka kalkış zamanınızı  bileti satın aldığınız acentadan teyid ediniz.

Charter Uçak Biletleri Neden Daha Ucuzdur ?

  • Turizm acentaları uçağı komple kiraladıkları ve doluluk oranları yüksek olduğu için normalden daha uygundur.
  • Bir yönde gelen uçağın dönüşü için düzenli seferi yoksa ve hava yolu firmasından bir sonraki kalkış yönüne doğru kiralandıysa ; karşılıklı maliyetleri ( hava yolu ve acenta ) düşürdüğü için ucuzdur.
  • Uçakların düzenli organizasyonlar için çok erken tarihle kiralanmaları charter uçuşların ucuz olma nedeni olabilir.
  • Bununla birlikte charter uçuşlar her zaman ucuz olmamaktadır. Örneğin şahsınıza özel veya küçük bir grubunuza özel ve yoğunluklu ( futbol maçı,yılbaşı,festival,fuar zamanları gibi ) tarihlerinde düzenlenecek charter uçuşun kişi başı maliyeti , tarifeli uçuşlara göre daha yüksek olabilmektedir.

Charter Sefer Demek Kötü Düşük Kalite mi Demektir ? 

Genel yanlış kanı charter için kullanılan uçakların hep eski uçaklar olduğu veya hava yollarının kullanmadığı uçaklar olduğu yönündedir fakat havayolu firmalarının güncel olarak kullandığı uçaklarla da charter seferleri yapılır ve bu genellikle böyledir. Eğer uçuş kalitesinden kastımız bilet sınıfı ise hava yollarına göre dez avantajları bulunabilir.

Biletci.com’da charter uçuşlar listeleniyor mu ? 

Şu anda aktif olarak charter uçuşları listemiyoruz fakat ajans kayıt sistemimiz ve bilet arama motorumuz, charter uçuşları da listeleyecek şekilde geliştiriliyor. Yakın bir gelecekte sizin için charter uçuş sonuçlarınıda sağlayacağız.

Charter Uçuşları Nasıl Bulabilirim ? 

Charter uçuşlar, düzenli olmayan uçuşlar olduğu için, en kolay bulma yolu daha önce birebir bağlantınız olan bir acenteden birebir bilgi alma yoluyla veya bildirim listelerine üye olma yoluyla bulunabilir. Veya tarihi belirli olan seyahatlerinizi charter uçuşu yapan birkaç acenteye göndererek size uygun uçuşları olduğunda sizi bilgilendirmelerini isteyebilirsiniz.

İpucu : Düzenli tatil turu düzenleyen seyahat acetlerinin mutlaka belirli peryotlar için charter biletleri bulunacaktır. Yani charter bilet yerine gideceğiniz lokasyona göre seyahat amacınız tatil olmasada  “ tatil turu“ arayıp, ilgili acentelere mail atarak uygun charter biletleri bulabilirsiniz.

Fotoğraf Kaynak : Flickr/ Aero Icarus