Aktarmalı Uçuş Hakkında Herşey

Aktarmalı uçuş en kısa haliyle varış lokasyonuna tek uçuşla gidemediğiniz, arada en az bir uçak değiştirmek zorunda olduğunuz uçuşlara verilen isimdir. Aktarmalı uçuşlar havayolu firması sorumluğunda veya sizin sorumluluğunuzda olanlar olarak ikiye ayrılabilir.

Aktarmalı Uçuşlar İlgili Soru ve Cevaplar

Aktarmalı uçuşlar daha mı pahalıdır ?

Aktarmalı uçuşlar daha pahalıdır şeklinde kesin bir yargı yoktur. Bazı havayolu şirketleri pazar paylarını arttırmak için aynı kalkış-varış lokasyonları için direk uçuşu olan havayollarından daha ucuz bilet satabilmektedirler.

Aktarmalı uçuş sadece yurt dışı uçuşlarda mı olur ?

Hayır. Yurtiçi uçuşlarda da aktarmalı uçuşlar olabilir. Örneğin vayayolu firması Adana kalkış- Diyarbakır varışlı bir uçuşu yoksa, size Adana-Ankara-Diyarbakır şeklinde bir uçuş teklif edebilir.

Aktarmalı uçuşlarda, aktarma noktasında bağajımı kendim mi almalıyım ?

Eğer uçuşunuz havayolu sorumluluğunda olan bir uçuşsa ilk biletinizi alırken kontuar görevlisine bağajınızı nerede almak istediğinizi söyleyebilir,isterseniz bağajınızı direk olarak son varış noktasına bağlayabilirsiniz.

Aktarmalı uçuşlar için tek biletim mi olur ?

Hayır. Kaç farklı noktadan uçağa bilecekseniz o kadar biletiniz olması gerekir. Eğer aktarmalı uçuş biletiniz tek seferde ve tek bir havayolu firmasından alınmışsa, ilk kontuar görevlisinden tüm biletlerinizi talep edebilirsiniz.

Aktarmalı uçuşlar sadece havayolu firması tarafından mı sağlanır ?

Hayır. Bazı bilet acenteleri farklı havayolu firmalarından bilet derleyerek size aktarmalı uçuş teklif edebilir.Eğer aktarmalı uçuşlarınız farklı havayolu firmalarını kapsıyorsa biletlerinizi ayrı ayrı almak ve her lokasyonda kayıtlı bağajınızı teslim alıp bir sonraki uçuş için yeniden teslim etmeniz gerekmektedir.