Trabzon Uçak Bileti

Trabzon hem yerli hemde yabancı turistler için mutlaka bir kez ziyaret edilmesi gereken illerimizden birisi. Hem doğa güzellikleri ( hem yeşilin en güzel tonlarını hemde Karadenizin hırçın sularını mutlaka izlemelisiniz !) hemde Trabzon insanın sıcak yapısı sizi bu şehre uçmaya zorluyor.

Trabzon havaalanı neredeyse tamda şehir merkezinde hemen hemen tüm şehre kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir şekilde konumlandırılmış.

Trabzon’a uçak biletinizi almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli bir husus Trabzon’un hava şartlarının gerçekten çok ağır olduğu, hele eğer Trabzon’un yaylalarına gideceksiniz, en sıcak yaz aylarında bile olsanız kışlık kıyafetlerinizi yanınızdan ayırmamanız gerekmekte. Bu güzel şehirde 12 ay boyunca günlerce yağan yağmurları görebilirsiniz. Özelliklerle yaylalarında her daim bir sis ve yağmur bulunmaktadır, zaman zaman güneş birkaç saatliğine olsada yüzünü gösterir.

Tüm havayollarının bilet fiyatlarını biletci.com dan listeleyerek sizin için en cazip olanı uçak biletimizi alıp Trabzon’a ulaştık , bu güzel Karadeniz bölgesi şehrinde nereleri görmeliyiz ?

* Öncelikle yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Trabzon’a gidecekseniz yaylalarını mutlaka görmelisiniz ve birkaç gün yaylalarda konaklamalısınız. Birçok turist yurt dışından yaylalarda kamp yapmak için gelmektedir. En popüler yaylalar ; Sultanmurat ve Lapazan yaylalarıdır. Ayrıca Sultanmurat yaylasında bulunan şehitlik civarında her sene Sultanmurat şenlikleri düzenlenmektedir. Ziyaretiniz yaz aylarına denk gelirse bu şenliklere katılıp Trabzon halkının coşkusunu kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

* Sümela Manastırı Trabzon’da görülebilecek yerlerin başında gelmektedir. Bu manastır bir dağın yüzüne neredeyse tam dikey olarak oyularak inşa edilmiştir.

* Uzungöl Trabzon’da yine bir doğa harikası olarak görünmektedir. Burada konaklayabileceğiniz oteller bulunmakta ve aynı zamanda yerel tatları keşfedebileceğiniz mekanlarda mevcuttur. Yalnız neredeyse 100 km ye varan uzaklığı  ve çetin yolları ile gitmek bir nebzede olsa zahmetlidir.

* Ortahisar Camii; diğer adıyla Fatih Camii ( Fatih Sultan Mehmed’in fethiyle kiliseden camiye dönüştürülmüştür), Gülbahar Hatun  Camii yine şehirde görülmeye değer diğer tarihi eserlerdir.

Şimdide gelelim Trabzon’da hediyelik veya hatıra olarak neler alabileceğimize ;

– Eğer Vakfıkebir ilçesine uğrarsanız meşhur ve büyük ekmeğini tatmalı ve yanınıza almalısınız, bu ekmek en az 5-6 gün hiç bozulmadan bekleyebilecek şekilde hazırlanmaktadır o sebeple farklı bir hediye olarak bu ekmeği alabilirsiniz

Daha şık ve maddi olarak daha değerli bir hediye düşünürseniz Trabzon Kazaziye el örgüsü sanatı ile yapılmış bileklik, tesbih, küpe , gerdanlıklardan alabilirsiniz. Bu takılar hem gümüş hemde altın olarak el emeğiyle yapılmaktadır.

Bunun dışında farklı bir hediye almayı düşünüyorsanız ve yaylaları ziyaret etmişseniz yerel bir etek gibi duran kadınların ve kız çocukların bellerine doladığı yerel kumaştan alabilirsiniz. Bu kumaş el örgüsü sepetlerle harika bir kombin oluşturmaktadır.