Muş Uçak Bileti

Türkiye’nin doğusunda yer alan Muş, tarihi yapısı ve yöresel lezzetleri ile son yıllarda birçok kişinin dikkatini çeken ve hem yerli hem de yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği şehirlerden bir tanesidir. Özellikle çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Muş’ta birçok tarihi öneme sahip olan anıt ve kale bulunmakta, bunlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmaktadır. İş ya da seyahat için Muş’a gittiğinizde sizde buraları dolaşabilirsiniz. Detaylı şehir rehberi için aşağıdan başlıklara göre Muş gezi tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

Muş’a Ulaşım / Muş’ta Ulaşım

Öncelike malesef, Muş ilimize uçak seferi direk olarak Ankara ve İstanbul illerimizden yapılmaktadır.Bunun dışında aktarma ile yirmi civarında ilimizden uzun beklemeler olmadan Muş’a ulaşmak mümkün. Arazi şartları düşünüldüğünde Muş için en güvenli ulaşım yolu hava yolu olarak görülmekte. Bununla birlikte eğer şahsi bir gezi yapacaksanız tur vasıtasıyla gitmiyorsanız şehir içinde sadece 2-3 günlük bir araç kiralamayla şehrin tüm güzelliklerini görmeniz mümkün. Şehir içi otobüsleri tercih ederseniz tatil sürenizi birkaç gün daha uzatmanız gerekmektedir.
Aynı zamanda eğer ziyaret süreniz bir haftanın üzerindeyse yakın şehirlere demir yoluyla gitmeyi tercih edebilirsiniz. Tatvan/Bitlis bunlardan ilk tercihiniz olabilir.

 

Muş’ta Nereleri Gezmeliyiz ?

Öncelikle eğer mevsimiyse  pek çok  ziyaret edilmeyen fakat güzelliği dillere destan lalesiyle meşhur olan Muş ilimizde ,  vadilere gidip lale vadilerini görmenizi tavsiye ederim, imkan olursa yerel halktan rica ederek yine bu uzun güzel bölgelerde ata binme imkanınız bulunuyor.

Bununla birlikte eğer uygun kış aylarında Muş ziyareti yapıyorsak kesinlikle kayak merkezini ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Muş Güzeldağ Kayak Merkezi , şehir merkezine sadece 8 km kadar uzaklıkta, Muş Hava Limanından araçla yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Daha çok tarihi yapıları ile ön plana çıkan Muş’ta birçok tarihi kale ve cami bulunuyor. Muş Camiilerinin başlıcaları ;  Hacı Şeref Camii, artık/ moloz taştan yapılmış olan Ulu Camii, farklı ve kısa minaresiyle Alaaddin Paşa Camii dir. Ayrıca bunların dışında yüzyıllar önce bu bölgeye gelmiş ve yerleşmiş olan medeniyetlerden kalma tarihi yapıları da yine Muş ve çevresinde görmek mümkün.  Tarihi yapılardan sırayla tavsiye edebileceklerimiz, Muş merkezine çok yakın olmasa da ( yaklaşık 10km ) Murat Irmağı Köprüsü görmeye değer; köprünün taş yapısı ve 150 m ye yakın uzunluğu vardır , ikinci olarak  şarap anlamına gelen ismiyle Arak Kilisesi bulunduğu yayla yakınında 200-250 m kadar uzaklığında bir Çan Kulesi bulunmaktadır.  Son yıllarda yapılan kazılar ile yeni tarihi yapılarda gün yüzüne çıkartılmakta ve bunlarda ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Bunun dışında Muş’un çevresinde bulunan ilçe ve illerde de yine birçok farklı tarihi yapı ve anıt bulunmaktadır. Muş’a geldikten sonra buraları da ziyaret edebilirsiniz. Bunun için bir rehber turuna katılabilir ya da kendi yol haritanızı çizerek ziyaretlerinizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Özel bir araç kiralayarak ya da çeşitli ulaşım araçları ile bu bölgelere kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün. Fotoğraf makinenizi unutmazsanız , Muş’ta zevkle çekeceğiniz kareler mutlaka yakalayacaksınız.

Muş’a gelirken yanınızda bazı eşyaları bulundurarak sizde zor durumlardan kurtulabilirsiniz. Yazları sıcakta bunalmamak için sizi rahatlayacak kıyafetleri, kışları ise soğuk havalardan korunmak için kalın giysileri tercih edebilirsiniz. Zira şehrin hem yaz ayları hemde kış ayları Türkiye ortalamasına göre keskin ve daha sert geçmektedir.

Muş havalimanı şehrin hemen yanında olduğu için havalimanına geldikten sonra şehre kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer sizi daha önceden alacak olan bir araç yoksa bu durumda taksileri ya da özel belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede şehrin merkezine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Şehrin merkezine ulaştıktan sonra ise size kalacak bir yer lazım olacaktır. Şehre geldikten sonra kalacak yer aramakla uğraşmak istemiyorsanız internet üzerinden çeşitli konaklama tesisleri bulabilir ve rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Eğer daha önceden rezervasyon yaptırmamışsanız bu durumda şehir merkezinde kendinize kalacak bir yer bulabilirsiniz.

Muş’ta Neler Yenebilir ?

Muş gezilecek yerleri ile ünlü olduğu kadar sahip olduğu yöresel lezzetleri ile de adından söz ettirmektedir. Özellikle kuzu ile yapılan çevirmeler, kavurmalar, tandır kebapları gibi birçok farklı lezzet birçok kişinin damağını tatlandırmaktadır. Yörenin mutfağında kullanılacak birçok ürün yine yörede yetiştirildiği için yemeklerin ayrı bir lezzeti bulunuyor. Hayvancılığı ilede ünlü Muş ilimizde, hayvanlar doğal ortamlarda yayıldıkları için lezzet farkını kesinlikle hissedeceksiniz.Meşhur yemeklerini şöyle sıralayabiliriz ; Jağ, Muş köftesi, hez dolması, çorti, keşkek, domatesli lahana dolması gibi yerel halkında severek tükettiği yemekleri sizde test edebilirsiniz. Şehirdeki yöresel yemekler yapan mutfakları ziyaret ederek bu lezzetleri tadabilirsiniz.

Özellikle tavsite edebileceğimiz tercih ettiğiniz lokantada, yöreye özel tandır ekmeğini sorabilir ve yemeğinizle birlikte, yemeğin lezzetini arartmacak bu güzel ekmeği deneyebilirsiniz.

Bunun dışında diğer yörelerin yemeklerini yapan mutfakları da Muş merkez içerisinde bulabilirsiniz.

 

Bu güzel kentimizin tarihi yerleri, kayak merkezi  ve yemekleri tanıtıldıkta Muş uçak bileti fiyatları  seferler artmakta, birçok havayolu firması uygun fiyatlara Muş’a uçak seferleri düzenlemektedir. Ayrıca yolculuk sırasında size rahat bir yolculuk sunabilmek için çeşitli hizmetlerde sunuluyor. Özelliklede yöresel yemeklerin servis edildiği ikram dakikaları bunlar arasından en çok zevk vereni.

Muş’a geldikten sonra geri dönerken sevdiklerinize hediyeler almak isteyebilirsiniz. Bunun içinse çeşitli hediye dükkânlarını tercih etmeniz yeterli olacaktır.Birçok mağazada artık yörede bulunan tarihi mekânların hediyelik eşyaları satılmaktadır.  Hayvancılıkla paralel olarak  keçecilik ciddi ölçüde tercih edilmektedir , bu sebeple şehre ait keçe ürünlerden tercih edebilirsiniz.  Daha yüksek bütçeli  ve kalıcı kıymeti olacak bir hediye tercih etmek isterseniz yine yerel yöre halkı tarafından üretilen,  halı ve kilimleri tercih edebilirsiniz.

Fotoğraf Kaynak : Muş Kültür Turizm Sitesi