Litvanya Uçak Bileti

Litvanya inanılan diğer adıyla yağmur ülkesi. Eğer sonbaharın güzelliklerini tam anlamıyla görmek istiyorsanız bu ülkeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Sonbaharın her rengini hissedebileceğiniz Litvanya gayet temiz ve ferah bir havaya sahip. Litvanya yı aynı zamanda nehirlerin ülkesi olarakda isimlendirmeniz mümkün çünkü bu ülkede binlerle anılabilecek seviyede nehir bulunmakta. Litvanya’nın diğer bir güzelliği ise Baltık denizine kıyısı olması , Palanga kıyı şehirlerinden birisi ve yine sonbaharın akıl almaz güzelliklerini bu şehirde görebilirsiniz.

Litvanya’yı farklı kılan başka bir özelliğide bu ülkede hem yağmur hem kar hemde güneşi 1 saat içinde görebilecek olmanızdır.
Aynı zamanda her mevsim bu güzel küçük ülkede doğa ve hayvanlarla iç içe olabilirsiniz , şehir içi trafiğinde dahi orman yakınlarında yol kenarında bir sincap , tilki zaman zaman büyük geyikler görmeniz gayet doğal bir aksiyon olacaktır..
Bu güzel ülkede her daim saklayacağınız birçok hatırayı birkaç gün içinde biriktirebilirsiniz.
Kaunasa yolunuz düşerse gün batarken kahvenizi kesinlikle şehri çok güzel bir şekilde gören tepeden izleyebilirsiniz , ulaşmak için navigasyon cihazınıza “milikoniu kalnas” yazmanız kafidir.

Yine Kaunas kentinde , yerel halk tarafından dahi çokça bilinmeyen “marveles kaskados” mini tepesine akşam üstü giderseniz , uçuş yapan mini hobi uçaklarının sadece 10 m üzerinizden geçmesinin keyfini çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda Marveles Kaskados piknik yapmak içinde güzel bir mekan.kaunas-marveles-kaskados

Vilnüs Kaunas arasında bulunan Trakai kentinde hem çok güzel bir kale ( Trakai Kalesi ) ziyaret edebilir ve en/pansiyon tarzı olan şehirdeki göle kıyısı bulunan yerlerde konaklayarak su bisikleti kullanabilir, bisiklet kiralayabilir veya balık tutabilirsiniz.
Eğer kış aylarında ülkeyi ziyaret edecekseniz lütfen sıcaklığın -20 seviyelerini görebileceğini göz önünde bulundurun,kış aylarınında ayrı bir güzelliği olması ile birlikte Litvanyanın son baharı bir başkadır.
Dil konusunda zorluk çekmeyeceğiniz bir ülke çünkü , 50-60 yaşlarına kadar olan nüfusun büyük çoğunluğu ingilizce konuşabiliyor. Bununla birlikte orta yaş üzerinin hemen hemen hepsi Rusçaya hakim.
Litvanyanın ziyaret edebileceğiniz şehirlerine gelince ,birçok minik tatil kasabası olması ile birlikte, Vilnüs, Kaunas ve Klepedia ziyaret edilebilir en büyük şehirlerinden, eğer uçak biletiniz ve yolculuğunuz Türkiye’den olacaksa yüksek ihtimalle Vilniüs Hava Limanına ineceksiniz, küçük bir havalimanı olan Vilnüs hava limanından 10 dk pasaport kontrol işlemleri ve bavulunuzu almanız 30 dakikanızı almayacaktır. Eğer Vilnius hava limanından şehrin otogarına gitmek isterseniz hemen hemen her 20 dk da hava alanı önünden hareket eden ve sadece 1 eu ya çalışan minibüsleri kullanabilirsiniz. Taksi ile gitmek isterseniz 10 -15 eu arası bir ücret ödemeniz gerekmektedir.
Litvanya da yapabileceğiniz birçok uygun fiyatlı etkinlik bulunmaktadır, eğer dil probleminiz yoksa uygun fiyatlı bir araç kiralayıp ülkeyi kendi imkanınızla gezmeniz çok daha eğlenceli ve keyifli olacaktır. Birçok araç kiralama sitesinden 15 eu ya normal seviyede bir araç kiralayabilirsiniz.

Litvanyanın en meşhur gelir kaynaklarından biriside tüm baltık ülkelerinde olduğu gibi kehribardır, Türkiye deki adıyla damla kehribar. Kaunas , Vilnius Old Citylerindeki küçük dükkanlardan birçok kehribar takı bulabilirsiniz. Fakat Palangayı ziyaret etme planınız varsa kehribar seçiminizi kesinlikle Palangaya bırakmalısınız çünkü burada birçok yerel satıcı ve üretici kendi el yapımı ürünlerini sahil caddesinde satmaktadır. Ayrıca Palangada bulunan Palanga Amber Museum’u ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Yemek konusuna gelince Türkiyeden giden birisi olarak yabancılık çekmeyeceksiniz , hemen hemen her köşe başıda bir “Kebabai” mini döner kiosku göremeniz mümkün ve hemen hemen hepsinde Tavuk eti bulmanız mümkün. Bunun dışında alışveriş merkezindeki birçok lokantada akdeniz mutfağına uygun birçok salata seçeneği bulunmatadır.
Ülkede birçok büyük kilise bulunmaktadır, bununla birlikte Vilnius ve Kaunas şehirlerinde birer camii bulunmaktadır, bazı küçük bölgelerde mescit tarzında ibadethanelerde bulunmaktadır. Kaunas Camii şehir merkezinde , Akrapolis alışveriş merkezine 5 dk yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

Ülke içinde şehirleri uçak ile ziyaret etmek isterseniz malesef bu pek mümkün değil çünkü ülke içinde havalimanları arasında direk uçak bileti bulmanız imkansız. Bununla birlikte eğer araçta kiralamayacaksanız her noktadan bir diğerine düzenli otobüs seferleri bulunmaktadır.

Litvanya da hemen hemen tüm tarihi yapı korunmuştur. Dışı tarih içi tamamen modern birçok bina görmeniz mümkün, çünkü binaların dış cephelerine tarihi dokularını zedeleyecek düzenlemek yasaktır.

Ülkeden çok uygun fiyatlarla ve kolayca birçok Avrupa ülkesine ulaşabilirsiniz ,bunun için ülke merkezine daha yakın olan Kaunas Hava Limanını tercih edebilirsiniz.