Bolu Uçak Bileti

Bolu’ ya uçak bileti alarak gitmek isteyenler istanbul veya Kocaeli merkezinden ulaşım sağlayacaklardır. Mükemmel bir doğası bulunan bu merkezin, gezilecek ve görülecek oldukça fazla bir alanı vardır. Bu nedenle farklı zevklere de hitap eden bir yapısı vardır. Harika bir merkez olan Bolu merkeze ulaşmak için biletci.com üzerinden Bolu’ ya uçak bileti fiyatları hakkında bilgi almanız mümkündür.

Tarihi dokusunun yanı sıra son derece muhteşem olan doğası sizi etkileyecektir. Baş döndürücü güzellikte bulunan Abant Gölü sizi etkileyecek bir merkezdir. Bolu merkezine 34 KM olan bu alan için Abant dağları kıyısında bulunan muhteşem bir krater gölü olma özelliğindedir burada bulunan göl sadece yer altı suları ile beslenmektedir. Flora ve Fauna bakımından son derece zengin bir aladır. Burada yöre ormanları ise doğal bir milli park oluşturmuştur. Geyikler için son derece muhteşem bir yaşam ortamı sunmaktadır. Göl çevresinde doğaya ait birçok varlık yaşamını sürdürmektedir.

Bolu’ yu gezmeye karar verdiyseniz Abant yanında bir de Gölcük görülmelidir. Burası ise 13 Km uzaklıkta bulunan bir Set gölüdür. Etrafı muhteşem çam ağaçları ve köknar ile buluşmuş muhteşem ve göz kamaştırıcı bir doğa güzelliği olacaktır. Bunların yanı sıra görmeniz gereken son derece muhteşem tarihi güzellikleri de mevcuttur.

Tarihi merkezlerden mutlaka görülmesi gereken yerler;

Göynük Evleri, eski Türk evleri olarak günümüze kadar kendi özelliklerini korumayı başarmıştır. Son derece tarihi zenginlikleri yoğun olan bu kentte, genel olarak Göynük evleri Kentsel Sit alanı olmayı başararak bunun belgelendirilmesini de sağlamıştır. Bu evler ise oturma odası gibi alanlarda muhteşem bir zevkle döşenmiş olan belli motiflerin göze çarptığı dekorlara sahiptir.

Gerede Asar kalesi ise Örencik Köyünün güney doğusu üzerinde mevcut olarak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Seben Kaya Evleri de Seben ilçesine bağlı olarak oldukça yakın olan ve birbirine benzeyen Yuva, Hoçaş köyleri üzerinde bulunmaktadır. Bu evlerin genel özellikleri ise derin vadiler boyunca yükselmiş bulunan kaya kitlelerin üzerinde bulunan yüz yıllardır kendini koruyan evler olmasıdır.

Bolu cami bakımından da oldukça farklı mimarilere sahiptir. Büyük Cami, Yıldırım Beyazıt zamanında yapılmış bir camiidir. Diğer adı da Yıldırım Beyazıt Camiidir. Bunun yanı sıra İmaret Cami, Ilıca Cami, Süleyman Paşa Cami gibi birçok Osmanlı ve Türk İslam eseri il merkezinde bulunmaktadır.

Gezmeyi ve görmeyi çok seven biriyseniz, Bolu ilinin korunan alanlarının hepsini görmeniz tavsiye edilecektir. Bolu Yedigöller Milli parkı, Bolu Fındığı Tabiatı Koruma alanı, Bolu Akdoğan Tabiatı Koruma Alanı, Bolu Kökez Tabiatı Koruma Alanı, Bolu sülüklügöl Tabiatı Koruma Alanı ve Abant Gölü Tabiat Parkı gibi birçok milli parkı ile kendi bünyesinde Sit alanı olmayı başarmıştır. Çoğu kimsenin görmeyi çok istediği bu alanlar için genellikle yaz ayları tercih edilmektedir.

Bolu Havalimanı ulaşımı ile bu güzel ve harika alanları görmeye hemen başlayabilirsiniz. Son derece özel ve doğal güzellikleri bol olan merkezin sizler için birçok alanda hizmetleri bulunacaktır. Termal turizm içinde bu merkezleri rahatlıkla tercih etmelisiniz. Sadece kültürel turizm değil kaplıca turizmi de son derece gelişmiş bir yerdir. Karacasu termal turizm merkezi bu anlamda sizlere yön gösterecektir. Aynı zamanda Çatak Kaplıcası, Bağlum kaplıcası Sarot Kaplıcası gibi birçok termal merkez sizin için doğal güzelliklerini korumaya devam ediyor. Sağlık turizmi için ve kültürel turizm alanları için en uygun merkezler Bolu ili içerisinde sizleri beklemektedir.

Fotoğraf Kaynak  Güldem Üstün  / Flickr